Nowy Targ – tradycja z nowoczesnością

Wybierając się w polskie Tatry, często zastanawiamy się, w jakiej miejscowości się zatrzymać. Wybór wielu turystów pada na Zakopane. Są jednak inne podhalańskie miejscowości, w których baza noclegowa jest doskonale przygotowana na przyjęcie gości. Nowy Targ jest takim właśnie miastem. Położony w uroczej kotlinie stanowi bardzo dobry punkt wypadowy w Tatry i w Gorce. Tutaj przypominamy o naszym wpisie na temat Tatrzańskich muzeów, gdybyście akurat potrzebowali.

Miasto chociaż duże, nie jest jakimś hałaśliwym kurortem. Swój raj mogą tutaj znaleźć turyści górscy, miłośnicy sportów wodnych, narciarstwa, a także wszyscy ci, którzy szukają odskoczni od codziennych kłopotów. Miejscowość od dawna słynie już z handlu i rzemiosła. Na tutejszych jarmarkach można kupić prawie wszystko. Najważniejsze jednak są kożuchy, wyroby ze skóry i słynne oscypki. Na nowotarskim rynku można zobaczyć stare kamieniczki, niektóre bogato zdobione. Miejscem, gdzie każdy turysta przysiada i robi sobie zdjęcie jest Ławeczka Góralki. Pośrodku głównego placu na rynku na ławce siedzi kobieta ubrana w ludowy, góralski strój, czytająca gazetę z lodami w dłoni. Jest to jednocześnie reklama cukierni. Obok kobiety leży telefon komórkowy, który ma symbolizować, że obok tradycji jest tu również miejsce na nowoczesność.

Wybierając się do Nowego Targu z dziećmi, warto udać się do Rabkolandu w sąsiedniej Rabce. Jest to rodzinny park rozrywki, w której doskonale bawią się nie tylko dzieci. Wśród wielu atrakcji znajdziemy poduchę do skakania, karuzele, koło młyńskie, mały tor dla mini motocykli, kolejkę Safari i wiele innych. W Rabkolandzie można wziąć udział w zawodach w dmuchaniu gumy balonowej. Są to nawet Mistrzostwa Polski. Z ciekawszych zawodów jest jeszcze dojenie sztucznej krowy i wyścigi na klozetach. W Rabklolandzie znajduje się również Muzeum Orderu Uśmiechu. Jest to odznaczenie, które wymyśliły same dzieci i przyznają je osobom, które według nich na nie zasługują. Wśród nagrodzonych znalazł się Jan Paweł II, Wanda Chotomska i Zbigniew Religa. W jednym z pomieszczeń zgromadzone są przedmioty, które posiadają rekordową wielkość, na przykład największy długopis, największy but czy najmniejszy rower. Jest małe muzeum. W tym parku rozrywki można naprawdę zapomnieć, że czas płynie i zwyczajnie „zasiedzieć” się.

Nowy Targ jest miastem, które warto odwiedzić. Noclegi nie mają tu wygórowanych cen (szczegóły w portalu Meteora), a ich standard jest naprawdę wysoki. Pamiętajmy tylko o wcześniejszej ich rezerwacji, abyśmy mogli z tej szerokiej oferty wybrać taki obiekt, który będzie nam odpowiadał w kwestii warunków i ceny.