Spichrze miejskie w Toruniu

Do Torunia co roku przyjeżdżają rzesze turystów, aby zwiedzać tutejsze zabytki. Dzięki temu, że miasto przez wieki bogaciło się na handlu, powstały tu liczne dekoracyjne kamienice i szereg gotyckich budynków pełniących role municypalne oraz sakralne. Rozbudowana baza noclegowa bez problemu potrafi przyjąć sporą ilość gości na raz. Na hotele zaadaptowano między innymi niektóre z tutejszych słynnych spichrzów (zobacz na liście:noclegi Toruń). Warto więc połączyć pobyt w grodzie Kopernika ze zwiedzaniem miasta i jego zabytków.

Zwykle w europejskich miastach magazyny budowano bezpośrednio nad wodą, nieopodal portu, natomiast w Toruniu ze względów bezpieczeństwa postawiono je w obrębie murów miejskich, bliżej domów mieszkalnych. Przechowywano w nich głównie zboże, którym w średniowieczu handlowano tu na potęgę. Niemniej jednak, nieraz w okresie zastoju cen przeróżne towary czekały w magazynach na poprawę koniunktury. Ze względu na swoje strategiczne położenie, stał się jednym z głównych wiślanych portów handlowych. Wprawdzie zarówno w spichlerzach, jak i w porcie, znajdowały się zmyślne urządzenia techniczne pomagające w przeładunku, ale i tak kluczową rolę odgrywali tragarze, którzy transportowali towary pomiędzy portem a magazynami i pomagali w ich załadunku na statki.

W mieście znajdowało się kilkadziesiąt budynków, które pełniły funkcję wyłącznie magazynową. Zazwyczaj jednak kupiec i jego rodzina zamieszkiwali na dolnych kondygnacjach kamienicy, natomiast na wyższych piętrach mieścił się spichlerz. Magazynowane zboże trzeba było regularnie przerzucać i napowietrzać, aby nie gniło. Zatrudniano do tego celu robotników, którzy poruszali ziarno przy pomocy szufli. Miejsca zbożowe budowano z cegły, a w późniejszych wiekach pokrywano je również tynkiem. Wiele z nich, mimo funkcji czysto użytkowej, było prawdziwą ozdobą miasta, z uwagi na fasady i ciekawe rozwiązania architektoniczne.

Obecnie większość z nich zaadaptowano do działalności usługowej, więc w dawnych użytkach zwiedzający natkną się na hotele, puby, muzea i kluby. Wszystkim, którzy przyjechali tutaj na urlop i wykupili sobie noclegi, Toruń zaimponuje mnóstwem zabytków. Do najcenniejszych perełek architektury należą tutejsze ozdobne kamienice i spichlerze. Bardzo często jeden budynek spełniał obie te funkcje na raz, mieszcząc zarówno kupca z rodziną, jak i jego magazyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *