Ustrzyki Dolne – ostoja turystów

Bieszczady są południowo–wschodnim terenem polskich Karpat. Jest to bardzo rozległa kraina o pięknej i dzikiej przyrodzie. Czyste nieskażone powietrze, mnóstwo zieleni i magia tego miejsca co roku przyciągają tutaj tysiące turystów. Rozległe widoki z Połonin, których nie zakłócają żadne ludzkie osady, a trawa porasta miejsca gdzie w przeszłości były ulokowane małe wioski to wspaniały widok. Zdziczałe sady i dawne bojkowskie cerkwie przypominają o minionych czasach. Wybierając się w te strony należy dużo wcześniej pomyśleć o rezerwacji dogodnego miejsca noclegowego (https://meteor-turystyka.pl/noclegi,ustrzyki-dolne,0.html). W okresie letnim i zimowym ta część naszego państwa przeżywa naprawdę ogromny najazd turystów.

Dobrym miejscem na kliku dniowy odpoczynek od codziennych problemów są Ustrzyki Dolne, zwane stolicą Bieszczad. Jest to piękne miasteczko leżące nad rzeką Strwiąż, zaledwie 11 kilometrów od Soliny – Bieszczadzkiego Morza. W samym mieście mamy do zwiedzenia kilka zabytków architektury drewnianej. Są to kościoły, cerkwie, stare żydowskie cmentarze i drewniane zabudowania. W tej wiosce historia miesza się z nowoczesnością. Obok zabytków przypominających dawne bieszczadzkie czasy, nowe muzea, pływalnie, nowoczesne obiekty rekreacyjne, a za miastem gęsta sieć szlaków turystycznych.

Atrakcje jak na miarę wielkiego miasta, chociaż Ustrzyki takim nie są. Solidną dawkę adrenaliny może zapewnić wyprawa śladem opuszczonych domostw. W zarośniętych sadach jeszcze możemy natrafić na dzikie, owocujące jabłonie czy grusze. Chwile w takich miejscach na pewno zapadną w pamięci i zmuszą nas do refleksji. Czasem takie opuszczone chaty służą wędrowcom za schronienie przed burzą czy deszczem. Eksploracja takich miejsc może okazać się świetną przygodą i odskocznią od codzienności. Po trudach wędrowania miło jest posiedzieć nad wodą lub poszukać schronienia w cieniu drzew. Piękno bieszczadzkiego krajobrazu, urozmaicona rzeźba terenu, bogata flora i fauna, a przede wszystkim niczym nie zmącona cisza, przyciągają i będą przyciągać turystów z Polski i z zagranicy. Każdy kto tutaj raz przyjechał, wraca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *