W dolinie Soły – Węgierska Górka

Ze Szczawnicy (zobacz więcej) przenosimy się dzisiaj w inne ciekawe miejsce. Węgierska Górka to miejscowość w powiecie żywieckim, położona w dolinie rzeki Soły. Malownicze tereny otaczających Beskidów sprawiają, że przyciąga ona wielu turystów, stając się bazą wypadową zarówno na szlaki Beskidu Śląskiego, jak i Żywieckiego. Latem, Węgierska Górka przyciąga turystów pieszych, jak również kolarzy górskich. Dla miłośników mniej aktywnego wypoczynku także znajdą się atrakcje w postaci wydarzeń kulturalnych.

W czasie pobytu w Węgierskiej Górce nie sposób jest przejść obojętnie wobec otwartych dla każdego góralskich drewnianych kościółków, które przypominają, że ludzie w górach są bliżej Boga. Te kościoły to nie tylko religijne świątynie, ale to również historia, kultura i wiara ludzi wywodzących się z gór. Także szum przepływającej przez Węgierską Górkę rzeki Soły (zobacz więcej) wabi nad jej brzegi, aby wsłuchać się w szmer płynącej wody, ale też by schłodzić stopy w chłodnym górskim strumieniu, który kryje w sobie orzeźwiającą moc. Ten szmer Soły budził od zawsze muzyczne serca mieszkańców Węgierskiej Górki, którzy co roku w lipcu zapraszają na Międzynarodowy Konkurs Heligonistów, który poświęcony jest muzyce górali żywieckich.

Węgierska Górka przyciąga turystów nie tylko latem, ale również zimą. To tutaj można skorzystać nie tylko z rozbudowanej oferty kwater (opcje noclegowe), ale również z otaczających stoków narciarskich. W gminie oprócz możliwości do uprawiania narciarstwa zjazdowego, są także trasy do narciarstwa biegowego. W każdym czasie, o każdej porze roku, Węgierska Górka ma do zaoferowania coś tym, którzy do niej przyjeżdżają, aby odetchnąć od zgiełku codzienności i zagonienia. Również wiosna i jesień porywają widokami budzącej się do życia górskiej przyrody, jak i tej przyrody przygotowującej się do zimowego snu. Szczególnie jesienią pokryte pożółkłymi liśćmi drzew góry, mienią się dostojnie w blasku słońca, nieraz przypominając, że to złota kraina wypoczynku.

A mówiąc o pięknie przyrody Węgierskiej Górki, nie sposób nie wspomnieć o tamtejszym nadleśnictwie, które zaprasza wszystkich do swojego Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej oraz na ścieżkę "Gościnny las". Co roku również Urząd Gminy w Węgierskiej Górce dba, aby szczelnie wypełnić różnymi imprezami kalendarz, w taki sposób, aby każdy zarówno ten młody, jak i nieco starszy mógł znaleźć coś dla siebie. Węgierska Górka zaprasza latem i zimą.

2 thoughts on “W dolinie Soły – Węgierska Górka

  1. Byłam w Węgierskiej Górce tylko raz (miałam nocleg w pobliżu i wpadłam na wycieczkę) i jestem pewna, że tam wrócę :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *