Wyprawa do Szczawnicy!

Podążając szlakiem polskich uzdrowisk warto na dłużej zatrzymać się przy Szczawnicy (więcej tutaj). Jest to urocza miejscowość turystyczno-wypoczynkowa leżąca między pasmem Pienin w województwie małopolskim. Miasto posiada zabytkowe budynki kurortowe, które pochodzą z XIX i początku XX wieku. Praktycznie przez cały rok przyjeżdżają tutaj turyści aby wypocząć i podratować swoje zdrowie. Tutejszy deptak tętni życiem do późnych godzin nocnych. Ciekawostką jest piękny zegar kwiatowy, wygrywający melodie w centrum miasta. Interesujące są też zwierzaki wykonane z żywych roślin: słonie, wiewiórki, barany, żaby. Wiosną i latem wyglądają wspaniale.

W słoneczne dni sezonu wakacyjnego na gości czekają przepiękne, malownicze szlaki turystyczne, spływ Przełomem Dunajca, loty widokowe na paralotniach, przejażdżki konne i wiele innych atrakcji. Zima to raj dla miłośników białego szaleństwa. Na terenie miasta znajdują się wyciągi narciarskie i trasy zjazdowe zarówno dla amatorów jak i bardziej doświadczonych narciarzy. Dla takich osób najlepszym miejscem będzie Palenica, z trudniejszym stokiem na którym rozgrywane są zawody alpejskie. Miłośnicy jazdy na desce też mają tutaj swoje trasy.

Dla kochających góry najlepszą pora na przyjazd będzie oczywiście jesień. Tylu odcieni żółci i czerwieni nie zobaczymy nigdzie indziej – no, może w Tatrach (o czym więcej na blogu). Jesienne drzewa to bardzo wdzięczne modele dla fotografów. Poza tym w tym kolorowym okresie piesze wędrówki ku szczytom nie są aż tak męczące – chłodne podgórskie powietrze dodaje sił.

Bardzo dobrym zamysłem jest przyjazd do tej uroczej wsi na weekend, najlepiej gdyby ten wypad był całkowicie spontaniczny. Jednakże przy wcześniejszej rezerwacji, mamy szansę znaleźć noclegi w korzystnej cenie (informacje). Przez cały rok na podróżnych czeka kilka tysięcy miejsc o różnym standardzie i na każdą kieszeń. Wyżywienie jakie oferują lokalne punkty gastronomiczne zaskoczy swoją różnorodnością każdego smakosza. Od regionalnych, smażonych oscypków po kalmary i ostrygi. Do podniesienia atrakcyjności miasta przyczyniło się wiele czynników ale najważniejsze to nieskażone powietrze, malownicze krajobrazy, czyste wody i duża gościnność mieszkańców. Tutaj naprawdę każdy turysta jest bardzo dobrze przyjmowany i odczuwa się to na każdym kroku. W takie miejsca chce się wraca!

5 thoughts on “Wyprawa do Szczawnicy!

  1. Pamiętam swoją pierwszą wycieczkę do Szczawnicy, jeszcze w szkole podstawowej, myślę że klimat miejsca nie zmienił się do dziś.

  2. Szczawnica w ciągu ostatnich paru lat bardzo się zmieniła – i to na lepsze! widać, że władze w końcu zaczęły działać!

  3. Zgadzam się z autorami – tego jedzenia nie można zapomnieć, jest pyszne, czasami w miejscach z noclegami można zamówić smaczne, domowe obiadki na cały pobyt.

  4. W Szczawnicy przy głównej drodze na rogu w okolicy zejścia na parking na Palenicę jest kawiarnia z pysznymi deserami i smażonymi pierogami – palce lizać! :) właśnie rezerwowałam nocleg na wakacje w tej miejscowości, już się nie mogę doczekać :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *